• YARIM ALTIN
  4.625,00
  % -1,19
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8913
  % 0,16
 • € EURO
  21,4560
  % 0,18
 • £ POUND
  24,6905
  % -0,13
 • ¥ YUAN
  2,8220
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2490
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  531646,284
  % -2,00
 • BIST 100
  4.446,14
  % -0,56

10 bin TL Yatırım Önerileri

10 bin TL Yatırım Önerileri

10 bin TL, yatırım amaçlı az, ancak başlangıç için iyi bir miktardır. 10 bin TL yatırım önerileri hakkında bilgiler paylaşacağımız bu yazıda, 10 bin liralık sermayenizi risk alarak veya sıfır riskli bir şekilde nasıl değerlendirebileceğinizden ve bu parayla ne kadar kazanç elde edebileceğinizden bahsedeceğiz. Peki 10 bin TL ile ne yatırımı yapılır? 10 bin TL faiz getirisi ne kadar?

Riskli Yatırım Araçları

 1. Borsa
 2. Altın
 3. Döviz
 4. Kripto Para
 5. Yatırım Fonları

Risksiz Yatırım Araçları

 1. Vadeli Mevduat

Vadeli Mevduat

 Hiçbir risk almadan paranızı değerlendirmek isterseniz, en uygun yatırım aracı vadeli mevduattır. Vadeli mevduat, belirli bir süre ve faiz oranı ile bankaya verdiğiniz borç paradır. Banka bu parayı kullanarak faiz geliri elde eder ve elde ettiği faiz getirisinin bir kısmını da anlaştığınız tutar üzerinden size öder. Vadeli mevduatta kesinlikle herhangi bir risk yoktur ve önceden ne kadar kazanılabileceği bellidir. 10 bin TL yatırım önerileri listemizde bulunan vadeli mevduata 32 gün süreyle yatırım yapılması durumunda aylık bazda 80 TL’ye kadar getiri elde etme imkânı bulunmaktadır.

İlgili Reklam

Borsa

Oldukça riskli bir yatırım aracı olsa da pek çok yatırımcının kullandığı araçlardan biridir. Borsa, temelde bir şirketten hisse senedi satın alarak o şirkete ortak olmanızı sağlar. Bazı şirketler, kaynak veya borç para bulabilmek adına, şirketin hisselerini satar ve yatırımcılara şirkete para ödeyerek, küçük bir kısmına sahip olabilirler. Şirketin kar etmesi, değer kazanmasını sağlar ve bu da şirketin değerini artırır. Şirketin zarar etmesi durumunda, yatırımcı da zarar eder. Borsa riskli bir yatırımdır, ancak borsanın dışında düzenli bir şekilde yüksek kar elde etmek de pek mümkün değildir.

Altın

Uzun vadeli yatırım sevenler için oldukça iyi bir yatırım aracıdır. 10-15 sene vadeyle yatırım yapmayı düşünüyorsanız, altını kullanabilirsiniz. Altın gerilim ve riskten beslenir. Ülkeler arası artan gerilim ve stres, altın fiyatlarının yükselmesini sağlar. Özellikle son zamanlarda artan Covid-19 endişesi nedeniyle altın çok fazla değer kazanmıştır. 2000 senesinden bu yana da TL bazında fiyatı %5900 artmıştır.

İlgili Reklam

Döviz

Enflasyonu yüksek bir yerel para birimi ile, enflasyonu daha düşük bir yerel para birimine yapılan, parayı enflasyona karşı koruma amaçlı olan bir yatırım aracıdır. Uzun vadede enflasyonu yüksek olan para birimi, düşük olan para birimine karşı değer kaybeder ve yatırımcısına kazandırır.

Kripto Para

Şaibeli bir yatırım aracı olarak bakılıyor olsa da geleceğin para birimidir. Kripto paralar temelde herhangi bir değeri olmayan veya herhangi bir merkez bankası veya şahsiyete bağlı olmayan değerli şifrelerdir. Bu şifrelerin bulunma zorluğu nedeniyle de kripto paralar değer kazanmıştır. 2009’lu yıllarda 10 bin BTC sadece bir pizza almaya yetecek kadar değersiz bir kripto para birimiydi. Şuan ise 628 milyon TL değerindedir.  Eğer 10 bin lira paranız var ve değerlendirecek bir yatırım aracı arıyorsanız, kripto paralar tam size göre.

İlgili Reklam

Yatırım Fonları

En az iki adet yatırım aracına aynı anda farklı ağırlıklarda yapılan yatırım türüne yatırım fonları denir. Hiçbir ücret ödemeden, aynı 80 adet hisse senedini tek seferde alıp satmanız imkansızdır. Yatırım fonlarında ise, aynı anda onlarca yatırım aracına yatırım yapma imkânı bulabilirsiniz. Yatırım fonları sayesinde, ev almışçasına konut yatırımının getirilerinden yararlanabilir, limitlere takılmadan yabancı borsada bulunan hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Yatırım fonlarından elde edilen getiriler yüzde 10 getiriye tabi olsa da kazançlı yatırım araçlarından biridir.

Araç çubuğuna atla