• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Borcum Var Kredi Alabilir Miyim?

Borcum Var Kredi Alabilir Miyim?

Borcum Var Kredi Alabilir Miyim? Kredi almak için bankalar bazı şartlar koşmaktadır, bu şartlar genel olarak, kredi notunun yüksek olması, aktif bir gelir elde ediyor olmanız, borç miktarınızın istediğiniz krediye oranla uygun miktarda olmasıdır. Bu gibi şartlar, genel olarak bakıldığında kredi almak için aranan ilk şartlardandır. Borcum var kredi alabilir miyim diye soran ziyaretçilerimize bu yazıda gereken tüm cevapları vermeye çalışacağız, borcunuz var ne kadar kredi alabilirsiniz? Ne kadar borca karşılık ne kadar kredi çıkar gibi soruları bu yazıda cevaplandırmaya çalışacağız.

İlgili Reklam

Kredi Almak İçin Gelir Şartı

Bankalardan kredi istediğinizde, size sunulacak olan kredi ürünlerinin aylık taksidi, gelirinizin yarısını geçmemelidir. Örnek vermek gerekirse ayda 5 bin lira kazandığınız güzel bir işiniz var fakat almak istediğiniz kredinin aylık taksidi 3 bin liraya denk geliyor, bu durumda banka size bu krediyi vermeyecektir, çünkü kredinin aylık taksidi, gelirinizin yarısını geçiyor. Görmüş olduğunuz bu sistem, kredi borçlarında da kullanılıyor, eğer aktif taksit ödemiş olduğunuz bir borcunuz varsa, gelirinizi düşürecek ve buna göre hesap yapılacaktır.

Aylık Gelirim 4.000 TL, 500 TL Taksit Ödüyorum Ne Kadar Kredi Çıkar?

Aylık gelirinizin 4 bin lira olması, en fazla 2 bin lira kredi taksit ödemesi yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Şu anda hali hazırda ödemekte olduğunuz bir kredi borcunuz var ve aylık taksidi 500 lira, bu durumda en fazla 1,500 lira taksit ödeyebileceğiniz bir kredi alabilirsiniz. Kredinizi alıp, borçları ödemeye başladıktan sonra, 500 lira taksidi olan kredinin bitmesi, yeniden 500 lira taksitli bir kredi alabileceğiniz anlamına geliyor.

İlgili Reklam

Aylık Gelirim 5,000 TL, 2,000 TL Taksit Ödüyorum Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Bu soruyu soran arkadaşımız, taşıt kredisi ödemesi yaptığını ve kredi borcunun iki yıl sonra biteceğini söylemiştir. Hali hazırda 2 bin liralık taksit ödemesi gelirine oranla çok fazla, bu nedenle yeni bir krediye onay çıkması için taksitin en fazla 500 lira tutarında olması gerekir, hali hazırda konut kredisi almanız pek mümkün görünmüyor.

Asgari Ücret Kazanıyorum, 500 TL Taksitli Bir İhtiyaç Kredisi Ödüyorum, Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Asgari ücret kazanıyor olmanız, alabileceğiniz maksimum gelir limitini de epey düşürmektedir. Hali hazırda 500 lira taksitli bir ihtiyaç kredisi borcunuzun olduğunu söylemişsiniz, gelirinize oranla en fazla 1,150 TL taksitli bir kredi alabilirsiniz, 500 lira borcunuzun olması bu kredi taksit limitini 650 liraya kadar düşürüyor. Yani şimdi kredi çekmek isterseniz, aylık taksiti 650 lirayı geçmemelidir.

Azalan Taksitli Kredi Almak Mantıklı Mı?

Borcum var kredi alabilir miyim diye soran pek çok ziyaretçimiz, bizlere azalan taksitli kredi ürünüyle geldiler ve bu kredi ürünün mantıklı olup olmadığı hakkında bilgi almak istediler. Azalan taksitli kredi ürünleri, ilk başta ödemeniz gereken tutardan daha fazla borç ödemenizi sağlayıp zamanla borcu düşürerek ödemelerinizi azaltmanızı sağlar. Bu kredi ürünleri sayesinde borcunuz aynı sürede ödenmiş olsa da sadece ilk birkaç yıl sıkıntı çekmenizi sağlayıp, son yıllar rahat rahat borç ödemenizi sağlamaktadır. Aşağıda 40 bin liralık bir ihtiyaç kredisinin normal ödeme şablonu ve azalan taksitli ödeme şablonları yer almaktadır.

İlgili Reklam

Çekilen Toplam Kredi Tutarı: 40,000 TL

Vade: 60 Ay

Toplam Geri Ödeme: 85,200 TL

Aylık Faiz Oranı: 1,89

Yukarıdaki koşullarda sabit ödemeli kredi çeken biri, her ay yaklaşık 1420 lira tutarında bir taksit ödemesi gerçekleştirecektir. Azalan taksit ödemeli kredide ise durum daha farklıdır.

Diyelim ki, taksitlerin her ay yüzde 8 oranında azaldığı bir kredi ürünü aldınız, bu durumda ne kadar ödeme yaparsınız?

1.Ay: 4,114 TL

6.Ay: 2,711 TL

12.Ay: 1,644 TL

24.Ay: 614 TL

48.Ay: 84 TL

60.Ay: 29 TL

Yukarıdaki şablonda da gördüğünüz üzere, taksit ödemeleri oldukça hızlı bir şekilde azalmakta ve 48 ay sonra ayda 84 lira ödediğiniz bir borcunuz olmaktadır. Kısaca daha kısa sürede daha fazla borç ödüyor ve sonraki zamanlarda çok daha az borç ödemesi yaparak rahatlıyorsunuz. Kredi borcunun, sabit taksitli kredi tutarının altına düşmesi en fazla 1,5 yıl sürüyor ve daha sonra müthiş bir şekilde azalmaya başlıyor.

Araç çubuğuna atla