• YARIM ALTIN
  4.431,00
  % 0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  20,6367
  % 0,68
 • € EURO
  22,2909
  % 0,93
 • £ POUND
  26,1501
  % 1,45
 • ¥ YUAN
  2,9152
  % 0,91
 • РУБ RUBLE
  0,2638
  % 2,80
 • BITCOIN/TL
  572179,644
  % 2,39
 • BIST 100
  4.951,35
  % 3,83

Erzurumlu baklava ustası, diyabet hastaları için ‘mor baklava’ üretti

Erzurumlu baklava ustası, diyabet hastaları için ‘mor baklava’ üretti

Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesinde baklavacı Selami Atiş, diyabet hastaları için tavsiye edilen mor ekmekten yola çıkarak baklava üretti. Gaziantep ve Kahramanmaraşlı ustalardan baklavacılığı öğrenen ve 16 yıldır bu sektörde çalışan Selami Atiş, diyabet hastaları için yapacağı baklavanın hamurunu orman meyvesi olarak bilinen ahududu ve böğürtlenin suyuyla mor olarak hazırladı. Arasına talebe göre ceviz ya da fıstık koyan Atiş, fırında kızarttıktan sonra tatlı olarak şekerli tatlandırıcı yerine ahududu ve böğürtlen karışımından elde ettiği şerbeti kullandı. Şeker kullanılmayan mor baklava, diyabet hastalarından ilgi gördü. Selami Atiş’in pastanesine gelen diyabet hastaları, burada baklava özlemini gidermeye başladı.

İlgili Reklam
Baklava ustası, diyabet hastaları için 'mor baklava' üretti

“DİYABET HASTALARI İÇİN GÜZEL BİR İMKAN”

Bir yıl önce şeker hastası olduğunu söyleyen Emirhan Yardım, “Baklava yiyemiyordum. Atiş ustanın mor baklava üretimini duydum, geldim. Şeker kullanılmadan tamamen meyve karışımıyla yapılan baklava çok güzel. Diyabet hastaları için güzel bir imkan” dedi.

“BU KADAR HAZ ALARAK YEDİĞİM BAKLAVA OLMADI”

Erzurum’dan mor baklava siparişi veren İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hasip Saygılı, 20 yıllık diyabet hastası olduğunu belirtti. Doç. Dr. Saygılı, “20 yıldır diyabetle uğraşıyorum. Diyabet tahammül edilmesi gereken bir hastalık. Gıda rejimimi kontrol ediyorum. Ancak bazen tatlı ihtiyacı duyuyorum. Bugüne kadar İstanbul, Gaziantep gibi muhtelif yerlerden diyabet baklavaları denedim. En son bu sene Erzurum’da Selami Atiş ustanın yaptığı baklava kadar haz alarak yediğim baklava olmadı. Selami ustanın baklavası hem tat olarak hem de makul ölçüde yenildiği takdirde şekeri yükseltmiyor. Ben diyabet konusunda uzman değilim. Sadece diyabet hastasıyım, kendi tecrübelerime istinaden bu konuda konuşabilirim” diye konuştu.

İlgili Reklam
Baklava ustası, diyabet hastaları için 'mor baklava' üretti

“ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR GİBİ BÜYÜKŞEHİRLERE DE GÖNDERİYORUZ”

Malatya’da üretilen mor ekmekten esinlenerek mor baklava üretimine karar verdiğini belirten Selami Atiş, “Baklava mor meyve bileşenlerinden oluşuyor. Ahududu, böğürtlen meyvelerinden oluşan karışımın şerbetiyle yaptığımız baklavayı şeker hastaları çok beğendi. Sadece Erzurum’dan değil, büyük illerden de talep geliyor. Ürettiğimiz baklavaları Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerden gelen talepler üzerine buralara da gönderiyoruz” diye konuştu.

İlgili Reklam

GÜNDE 120 TEPSİ ÜRETİYOR

Günde 120 tepsi mor baklava üretimi yaptıklarını ifade eden Atiş, Kurban Bayramı sebebiyle artan siparişleri karşılamak için gece ve gündüz olmak üzere çift vardiya çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: DHA

Araç çubuğuna atla