• YARIM ALTIN
  4.357,00
  % -1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0867
  % 0,57
 • € EURO
  21,5926
  % 0,90
 • £ POUND
  24,9144
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,8380
  % 0,38
 • РУБ RUBLE
  0,2511
  % -0,70
 • BITCOIN/TL
  558381,715
  % 2,70
 • BIST 100
  4.762,16
  % 3,96

Ev Hanımına Kredi Çıkar Mı?

Ev Hanımına Kredi Çıkar Mı?

Ev hanımına kredi çıkar mı? Ev hanımları, düzenli bir gelire sahip olmadıkları ya da hiç gelir elde etmedikleri için bankalardan kredi alamazlar, ancak belli başlı bazı şartlar sağlanırsa, ev hanımları da banka kredisi alabilir ve banka kredisi kullanabilir. Peki o şartlar nelerdir? Ev hanımına kredi çıkar mı? Ev hanımı bankadan nasıl kredi çeker?

Ev Hanımı Neden Kredi Alamaz?

Ev hanımlarının kredi alamamasındaki en büyük neden herhangi bir gelir elde etmiyor oluşları veya elde ettikleri gelirleri kanıtlayamıyor olmalarıdır. Belgeli bir şekilde elde ettiğiniz geliri kanıtlayamıyorsanız, bankalardan kredi almanız mümkün değildir, ancak birinci derece yakınlarınızın elde ettiği gelir ile veya sahip olduğunuz mülkler sayesinde kredi çekebilirsiniz.

İlgili Reklam

Ev Hanımına Nasıl Kredi Çıkar?

Ev hanımına kredi çıkar mı diye soran ev hanımı arkadaşlarımız, aşağıdaki bazı yolları deneyerek kredi alabilirler.

 1. Faiz geliri beyanı
 2. Kira geliri beyanı
 3. Teminat, Kefil
 4. İpotek

Faiz Geliri Beyanı

Ev hanımlarının bankalarda bir miktar parası olabilir ve bu paradan bir miktar faiz geliri de elde ediyor olabilirler. Bankalar, bu gelirleri, gelir belgesi kapsamında değerlendirerek ev hanımına ya da faiz geliri elde eden herhangi bir kimseye başka hiçbir belge talep etmeksizin kredi verebilir.

Diyelim ki bu ay 1,000 TL faiz geliri elde ettiniz, bu geliri bankaya beyan ettirerek, aylık 500 TL taksit ödemeli bir kredi alabilirsiniz ve bu da 5 yıllık bir tüketici kredisi için, faiz ve vergiler dahil yaklaşık 30 bin TL kredi ödemesi yapabileceği anlamına geliyor. Aynı şekilde 10 yıllık bir konut kredisi kullanarak 60 bin TL geri ödemeli bir konut kredisi de alabilir.

Kira Geliri Beyanı

Ev hanımlarının üzerine kayıtlı bir konut bulunabilir ve bu konuttan bir miktar kira geliri de elde ediliyor olabilir. Ev hanımları sahip oldukları konuttan kira geliri elde ediyorsa, bu geliri beyan ederek kredi alabilirler. Elde edilen kira gelirinin yarısı kadar kredi taksidi ödemek mümkündür, bu aşamada ev sahibi ne kadar kira geliri elde ediyorsa, o kadar çok kredi çekebileceği anlamına gelecektir.

Örnek vermek gerekirse, 2000 TL kira geliri elde eden bir ev hanımı, aylık taksidi 1,000 TL olan bir kredi çekebilir veya aylık 5000 lira kira geliri elde eden bir ev hanımı aylık taksidi 2500 TL olan bir kredi çekebilir. Bu şartlar altında kira gelirini beyan etmek kredi almak için yeterli olacaktır.

İlgili Reklam

Teminat ve Kefil

Ev hanımlarının kredi alabilmek için üzerine kayıtlı malları teminat olarak gösterip yanına bir de kefil alarak kredi sahibi olabilirler. Araç ya da değerli farklı mal varlıkların bankaya teminat olarak verilmesi ve borcunu ödemeye kefil olacak birinin bulunması ile krediyi siz de alabilirsiniz.

İpotek

İpotek, bir mal varlığının öncelikle alıcı aidiyetini farklı bir şahsa vermek anlamına gelmektedir. Örneğin, evinizin sahibi siz iseniz, noter tarafından birinci öncelikli alıcı olursunuz, ancak evi ipotek ettirdiğinizde evin öncelikli alıcısı banka olur. Banka evin öncelikli alıcısı olduğu için borcunuzu ödemediğinizde evinize el koyabilir. 

Araç çubuğuna atla