• YARIM ALTIN
  4.371,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  20,1266
  % 0,14
 • € EURO
  21,6026
  % -0,02
 • £ POUND
  25,6695
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  2,8458
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2508
  % 0,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.768,56
  % 4,10

Kredi Kartı Faiz Oranları Nelerdir?

Kredi Kartı Faiz Oranları Nelerdir?

 Kredi kartı faiz oranları nelerdir? Bankalar, kredi kartı harcamalarından belli miktarlarda bir faiz tahsil etmektedir. Söz konusu faizler, çeşitli borç yükümlülüklerine göre adlandırılmakta ve tahsil işlemi de buna göre olmaktadır. Bildiğiniz gibi kredi kartlarında asgari ödeme tutarı adı verilen bir uygulama vardır. Asgari ödeme tutarı, her ay ödenmesi zorunlu olan ödenmediği takdirde kredi notunu aşağıya çeken bir uygulamadır. Asgari ödeme tutarının dışında kalan borcunuz için her ay bir miktar faiz alınır ve bu faiz oranı daha düşük bir orandadır. Borcun geciktirilmesi durumunda alınan faiz ise gecikme faizi olarak adlandırılan yüksek oranlı bir faizdir. Peki kredi kartlarından alınan faizlerin isimleri nedir? Hangi oranlarda alınır?

İlgili Reklam

Akdi Faiz

Akdi faiz, kredi kartı faiz oranları konusunda neredeyse her kredi kartı sahibinin ödediği bir faiz türüdür. Bildiğiniz gibi, kredi kartlarına olan borçlarınızı mevcut dönem içerisinde kapatmamanız durumunda akdi faiz adı verilen bir faiz alınmaktadır. Bu faizin, borcunuza işlemesi için, asgari ödeme tutarını yatırmak gerekmektedir. Asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde ‘’gecikme faizi’’ adı verilen faiz tahsil edilmektedir.  Akdi faiz yüzde 1,25 oranından tahsil edilen bir faizdir.

Akdi faiz türünü bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki, kredi kartınızdan bu ay 3,000 TL’lik bir harcama yaptınız. Ay sonu ekstrenizde 900 TL’lik bir asgari ödeme tutarı tahakkuk edecektir. Bu tutar, kesin olarak ödemekle yükümlü olduğunuz bir tutardır, ödememeniz durumunda kredi notunuz düşer ve belli bir süre sonra evinizdeki eşyalar veya maaşınız haczedilebilir. Asgari ödeme tutarı olan 900 TL’yi ödedikten sonra, geriye 2 bin 100 TL borç kalmaktadır. Bu borç o ay kapatılmadığından dolayı ‘’Akdi Faiz’’ işlemine tabi tutulur, yani borcunuzun 2 bin 100 liralık kısmı için, akdi faiz ödemesi gerçekleştirmeniz beklenmektedir.

Akdi faiz oranı yüzde 1,25’tir. Yukarıdaki örneğe göre bir sonraki ay ekstreniz herhangi bir harcama yapmamanız durumunda 2 bin 126 lira 25 kuruş olarak gelecektir, yani yaklaşık olarak 26 lira 25 kuruş faiz ödemesi gerçekleştirmeniz beklenecektir.

İlgili Reklam

Gecikme Faizi

Gecikme faizi, kredi notunuzu düşüren önemli etmenlerden biridir. Bildiğiniz gibi kredi kartlarında bulunan asgari ödeme tutarları her ay ödenmek zorundadır. Borç azaldığında asgari ödeme tutarı da düşmeye başlar. Gecikme faizi ise, asgari ödeme tutarının tamamı veya bir kısmı ödenmediği takdirde tahsil edilen bir faiz oranıdır. Güncel kredi kartı faiz oranları arasında gecikme faizi için belirlenmiş oran yüzde 1,55’tir. Bu faiz türünü de ufak bir örnekle açıklayalım.

Bu ay kredi kartınızdan 3 bin lira harcama yaptığınızı varsayalım. Asgari ödeme tutarı 900 TL olarak gelecek ve sizin bu tutarı ödemeniz beklenecektir. Bu tutarı ödemediğinizde veya 900 TL’nin altında bir ödeme yapmanız durumunda, asgari ödeme tutarından gecikme faizi alınacaktır. Yani 900 lirayı ödemediğiniz için, yüzde 1,55 oranında faiz tahsil edilecektir. Asgari ödeme tutarının dışında kalan kısmı, yani 2 bin 100 liralık borç, akdi faiz olarak tahsil edilecektir.

İlgili Reklam

Alışveriş Faiz Oranı

Kredi kartlarından tahsil edilen önemli bir faiz türü olan alışveriş faiz oranı, dönem boyunca yapılan (taksitli işlemler dahil) tüm alışverişleriniz için ödemekle yükümlü olduğunuz faiz oranıdır. Sadece alışveriş işlemlerinden yükümlü olduğunuz borçlar için alışveriş faiz oranı ödersiniz ve oranı yüzde 1,25’tir. Söz konusu alışveriş faiz oranı, taksitli işlemler için de geçerlidir ve dönem borcunu, dönem süresince öderseniz alışveriş faiz oranı ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.

Nakit Çekim Faiz Oranı

Nakit çekim faizi, ATM’lerden veya banka şubelerinden, kredi kartını limitini kullanarak nakit para çekme işlemleri için alınan faiz oranıdır. Söz konusu faiz oranı, internet üzerinde tek çekim işlemi kullanan (casino vb) işyerleri için de geçerlidir. Nakit çekim faiz oranı yüzde 1,25’tir ve bu orana KKDF ve BSMV dahil değildir.

İlgili Reklam

Limit Aşım Faiz Oranı

Bazı bankalar, sizlere atanan kredi kartlarının limitlerini aşmanıza izin verebiliyor. Kredi kartı faiz oranları arasında en çok bilinen faiz türlerinden biri de limit aşım faizidir. Yüzde 2 ile 15 arasında limit aşımına izin veren bankalar, aşılan limit tutarınca belirlenen bir faiz tahsil ediyor. Örnek vermek gerekirse, 5000 TL limitli bir kredi kartının aşılabilen limit oranı 300 TL ise, bu 300 TL’lik kısım için ayrı bir faiz oranı tahsil ediliyor ve limitin artması nedeniyle söz konusu işlem asgari ödeme tutarına da ilave ediliyor. 3000 lira limitli kredi kartı kullanan birisi, limiti 300 lira aştığında, asgari ödeme tutarını 900 liradan 1,000 liraya çıkartmış oluyor. Limit aşım faizi yüzde 1,25 olarak tahsil edilmektedir.

Araç çubuğuna atla