• YARIM ALTIN
  4.477,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  19,9869
  % 0,29
 • € EURO
  21,4713
  % 0,18
 • £ POUND
  24,8342
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  2,8353
  % 0,70
 • РУБ RUBLE
  0,2502
  % 0,45
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.439,68
  % 0,26

Kredi Kartı Limiti Aşılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı Limiti Aşılırsa Ne Olur?

Kredi kartı limiti, her kredi kartında bulunan ve tüketicinin gelirine göre belirli limitler çerçevesinde alışveriş yapabilmesini sağlayan bir sınırlama sistemidir. Kredi kartı kullanıcıları, aylık gelirlerinin 4 katına kadar limit talebinde bulunabilseler de bu kredi kartını 1 yıldan uzun süredir kullananlar için geçerli. Henüz kredi kartı alalı bir yıl olmamışsa, aylık gelirinizin en fazla iki katı kadar limitli bir kart kullanabilirsiniz. Kimi zaman acil durumlar yaşayabilir ve paraya ihtiyaç duyabiliriz, bu gibi durumlarda kredi kartı limiti yetmeyebilir ve aşmak gerekebilir. Bankaların pek çoğu, ufak tutarlarda da olsa limit aşımına müsaade ediyor ve kredi kartının limitini aşmanızı sağlıyor. Peki limit aşılırsa çok mu faiz ödenir? Limit aşıldığında ne olur?

İlgili Reklam

Limit Aşım Gölge Miktarı

Bankalar, kredi kartlarının limitlerini yüksek düzeyde aşmaya izin vermiyor. Aylık bazda baktığınız zaman kredi kartınızın limitini size atanmış olan gölge limit dahilinde aşabilirsiniz. Gölge limit, kredi kartınızın limitini çok ufak tutarlarda aşabilmenizi sağlayan bir limit türüdür. Genelde 3000 lira limitli bir karta 100 lira veya 200 lira kadar ufak tutarlarda verilen bir limittir.  Acil durumlarda harcama yapmaya devam edebilmeniz adına verilmiş olan bu limiti her bankanın sağlamadığını da belirtelim.

Limit Aşılınca Ne Olur?

Limiti aşmanız halinde, gölge limit devreye girer ve harcama yapmanızı sağlar. Kredi kartınızın limitini aşmanız halinde borçluluk miktarı artacağı için, kredi kartı asgari ödeme tutarı da artışa geçecektir. Önceden 900 TL olan tutar, limit aşılması nedeniyle 1000, 1050 lira gibi tutarlara yükselir. Limit aşıldığında asgari ödeme tutarı dışında ayrıca limit aşım faizi de uygulanmaktadır. Limit aşım faiz oranı, akdi faiz oranı ile aynı olup yüzde 1,25 oranında tahsil edilmektedir. Yani kredi kartı limitini 400 TL aşarsanız, 5 TL ilave limit aşım faizi ödersiniz.

İlgili Reklam

Limit Aşılınca Kredi Notum Düşer Mi?

Limit aşılınca kredi notunuz düşmez, ancak asgari ödeme tutarı artacağından bu tutarı ödemeniz gerekir, eğer ödeyemezseniz bu durumda kredi notunuz düşer.

Asgari Ödeme Tutarımı Kredi Kartının Toplam Limitine Göre Ödedim Sorun Olur mu?

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı limiti üzerinden değil, toplam dönem borcu üzerinden hesaplanmaktadır. 500 TL borcunuz var ise, asgari ödeme limitiniz 150 TL olacaktır. 3000 TL limitli bir kredi kartının limitini 300 TL aşarsanız, asgari ödeme tutarı 1,000 TL’ye yükselir ve siz limiti aşmadan önceki borcunuza göre ödeme yapar, yani 100 TL eksik öderseniz bu durumda borcunuzun 100 TL’lik kısmı için yüzde 1,55 oranında gecikme faizi tahsil edilir ve en önemlisi kredi notunuz düşer. Sizden tahsil edilecek gecikme faiz tutarı vergiler hariç 1,55 TL olacaktır. Limit aşımına bağlı olarak 90 gün boyunca asgari ödeme tutarını ödemezseniz, haciz işlemleri başlatılır.

Araç çubuğuna atla