• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  553062,554
  % 3,51
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Küçükbaş Hayvancılık Destekleri

Küçükbaş Hayvancılık Destekleri

Küçükbaş hayvancılık Türk toplumunda her zaman daim olacak sektörlerinden biridir. Köyde yaşayan neredeyse her çiftçi hayvancılık ile uğraşmaktadır. Günümüzde de halen aktifliğini koruyan küçükbaş hayvancılık için devlet ve bankalar tarafından destek veriliyor.

Canlı olarak her türlü besi hayvanı alımı için artık 2020’de her banka çiftçilere kredi vermektedir. Faiz oranları ve ertelemedeki esnekliklerini göz önünde bulundurursak başta Ziraat Bankası gelir.

Devlet desteği olarak KOSGEB canlı küçükbaş hayvan alımı için destek vermese de, yetiştirilme süresi ve satış süreci boyunca ihtiyaç duyulan ekipmanlar için destek sağlıyor. Bunlar; çiftlik kurulumu, makine alımı, süt makinesi, ürün paketleme ve pazarlama reklam vb.

İlgili Reklam

Destek Almanın Avantajları

Ziraat Bankası,   2020 yılında başlatılan küçükbaş hayvancılık için olan kredi imkânlarını 15.000.000 liraya kadar arttırmıştır. 12 aylık faiz oranı ise yalnızca %0.20 oranında sabitlenmiştir.

Ek olarak, kadın veya genç çiftçilerimiz için bu faiz oranları %10 daha düşük şekilde uygulanmaktadır. Daha önceki dönemlerde  5 ve 7 Yıl Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi 100.000 Lira verilmiştir. Bu sene için küçükbaş hayvancılık kredileri 1 yıl ertelemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB ise sayılmış olan malzeme ve aletler için  50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Bu imkâna sahip olmak için 32 saat  KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik  kursu görmeniz gerekiyor ve kurs sonunda iş projesi ile krediye başvuruyorsunuz.

Destek Almak İçin Şartlar

Küçükbaş devlet destekli koyun olarak en az 250 baş, küçükbaş keçide ise en az 100 baş kapasiteye sahip çiftlik kurmaları gerekmektedir. Ancak üreticinin işletmesi olması durumunda çiftliğin kapasitesini arttırması ve 250 küçükbaş hayvan besiciliğine arttırmaları gerekmektedir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde dişi hayvan alımı yatırım kredilerinde önem taşır.

Küçükbaş hayvan ticaretinde hayvanların 6 ay ile 25 aylık yaşta olmaları, besicilik için satın alınmış olan erkek hayvanların ise en az 3 aylık yaşta olması şarttır. Keçi yetiştiriciliği yapacak çiftçilerin en az 100 baş keçisi bulunmalı ya da kredi ile beraber sürüyü 100 başa keçiye çıkarması gereklidir.

İlgili Reklam

Gerekli Olan Evraklar

Ziraat Bankasına bireysel müracaatta istenen belgeler sırasıyla;

1-Kredi kullanacak kişinin T.C Vatandaşı olması,

2-Üreticinin Çiftçi Kayıt Sistemine ÇKS kaydı bulunması,

3-Üreticinin sahip olduğu koyunlar için yem alımı,

4-Yeterli büyüklükte çiftliği olmalı, olmaması durumunda kiralamalı

5-Kullanılacak krediye yönelik ipotek taşınmaz mallarını beyanı gereklidir.

Bunlara ek olarak ise İpotek işini ayarlayanlardan en az iki tanede aylık düzenli gelire sahip kefil istenilmektedir. Kefiller birinci derece eş veya aile içi birey olabilir. İstenilen kefillerin eşlerinin de isteği ve rızası olması ve banka tarafından doldurulan kefil evraklarında imzasının bulunması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse, krediniz onaylanmayacaktır.

Kimler ve Nasıl alırlar?

Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği şartları taşıyan ve başvuru tarihlerinde başvurusunu gerçekleştiren tüm çiftçiler yararlanacak. Projenin tüm illerimizde devam edeceği söylenir. Fakat daha önce hibe alan çiftçiler bir daha bu haktan yararlanamayacaktır.

Tüm bu olanaklar köydeki yaşamın ve üretimin artması için devletin ve özel kuruluşların üreticiye destek vermesi amaçlanmıştır. Ziraat Bankası başta gelen yardımcıdır. Devletin yaptığı açıklamalar ve kampanyalarla yeni hibe düzenlemeleri oluyor.

Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Bu alnından kredi Küçükbaş hayvancılık için de geçerli olup 31 Aralık 2020 tarihine kadar bu indirimli kredilerden yararlanabilirsiniz.

Tüm yazıların kaynağına Ziraat Bankası’nda bulabilirsiniz.  Tarımsal kredi başvurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Araç çubuğuna atla