• YARIM ALTIN
  3.712,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8134
  % -0,27
 • € EURO
  20,0644
  % -0,55
 • £ POUND
  22,7252
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  2,7477
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2550
  % 1,03
 • BITCOIN/TL
  461784,237
  % -0,39
 • BIST 100
  5.026,83
  % 0,36

Sanal Posa Alternatif Ödeme Sistemleri

Sanal Posa Alternatif Ödeme Sistemleri

Sanal pos, e-ticaret sitelerinin veya internet üzerinden satış yapan tüm şirketlerin, kredi ve banka kartlarından ödeme alabilmek için sahip olması gereken bir ödeme otomasyonudur. Sanal pos, düşük çekim ücretleri, güvenilir ödeme sistemi gibi pek çok avantaja sahip olsa da kullanmak için şirket sahibi olma zorunluluğu, evrak toplama işlemleri ve başvuru sürecinin uzunluğu gibi pek çok dezavantaja da sahiptir.

İlgili Reklam

Sanal Pos Neden Bir Tercih Sebebi Değil

Ticaret yapan herkesin bir şirket sahibi olma zorunluluğu yoktur. Yıllık net kazançları 30-40 bin TL’yi geçmeyen e-ticaret sitesi sahipleri vergi ödemek zorunda değildir. Günümüzde bir şirket açmanın bedeli yaklaşık 3 bin TL ve aylık 3 bin TL kar elde eden biri, bu tutarın yaklaşık yarısını şirket giderlerine harcamak zorunda kalacak. Şahıs şirketi kurmanın ciddi giderleri olması nedeniyle, pek çok tüccar, sanal pos ödeme sistemlerini kullanamıyor veya kullanmak istemiyor.

Alternatif Ödeme Sistemlerinin Avantajları

Sanal posa alternatif olarak getirilen ödeme sistemleri, kredi kartı ve banka kartı ile ödeme kabul etmekte ve ilgili ödemeleri takip eden hafta içerisinde yapmaktadır. Alternatif ödeme kanallarını kullanmak için, herhangi bir şirket sahibi olmak, komisyon dışı ek masraflar ödemek gerekmez. Üye olduğunuz sistemi an itibarıyla hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Peki sanal pos alternatifi ödeme sistemleri nelerdir?

İlgili Reklam

Shopier

Kurucularınn Türk olduğu bir sanal pos ödeme sistemi olan Shopier, yüzde 2,99’dan başlayan komisyon oranları ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Haftalık yapmış olduğunuz ciroya göre değişebilen oranlarda komisyon ödüyorsunuz. Öncelikle her bir satış başına ödemekle yükümlü olduğunuz 0,49 TL tutarında bir komisyon oranı ve minimum %2,99 oranında bir komisyon bulunuyor. Komisyon oranı, o haftaki ciro tutarınıza göre %3,99 veya %4,99 şeklinde tahsil edilebiliyor. Shopier için ödeyeceğiniz komisyon oranı maksimum %4,99 + 0,49 TL’dir.

İyzico

İyzico’da internet üzerinden ödeme alabilmeniz için sıkça tercih edilen ve kullanılan ödeme kanallarından biridir. %2,29 gibi rekabetçi bir yüzde komisyonu ve 0,29 TL gibi satış komisyonu alınmaktadır. Komisyon oranları yaptığınız satış tutarı veya toplam ciroya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İlgili Reklam

Shopify

İnternet üzerinden ödeme almanın avantajlı olduğu firmalardan biri de Shopify şirketidir. Shopify, popüler bir şirket olmanın avantajlarını kullanarak oldukça yüksek komisyon oranları ile satış yapmanızı sağlıyorlar. Shopify, diğer ödeme kanallarının aksine, aylık ücret sistemi artı komisyon şeklinde çalışıyor. Başlangıç paketlerine üye olmak için, aylık 29 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bunlar dışında, yüzde 2,90 komisyon ve buna ek olarak 0,30 dolar satış başına komisyon tahsil ediliyor. Ayrıca Türkiye gibi ödeme alma ihtimalinizin zor olduğu ülkelerde harici bir ödeme kanalı kullanmak gerekebiliyor, harici ödeme kanalları için de yüzde 2,00 harici ödeme komisyonu tahsil ediliyor.

Araç çubuğuna atla